O tomto webu

Tato webová stránka byla vytvořena za účelem vědecké studie. Cílem studie je posoudit, jak dobře člověk hodnotí spolehlivost vlastního odhadu. Tato schopnost se zkoumá na problému odhadu věku člověka z fotografie jeho obličeje. Lidé jsou v odhadu věku z obličeje poměrně dobří. Jsme ale také schopni určit, kdy je náš odhad věku pravděpodobně přesný a kdy je to jen hrubý odhad? Pocitově jistotu svého odhadu určit dokážeme. Je to ale jen pocit, a nebo správné hodnocení situace ? Tento projekt se snaží popsané otázky zodpovědět na základě statistické analýzy lidské úspěšnosti při hraní her na odhadování věku.

Na stránce jsou dva typy her na odhadování věku. V první hře je uživatel vyzván, aby odhadl věk 10 náhodně zvolených osob na základě jejich fotografie obličeje. Každý odhad je ohodnocen trestnými body. Trestné body se rovnají absolutní hodnotě rozdílu mezi skutečným a odhadnutým věkem. Cílem hry je získat co nejméně trestných bodů.

Ve druhé hře je přidána možnost přeskočit odpověď v případě, že si je uživatel svým odhadem nejistý. Přeskoční odhadu je penalizováno 6 trestnými body. Pokud se hráč rozhodne odhadovat, je hodnocen stejně jako v prvním typu hry, tj. podle rozdílu skutečného a odhadnutého věku.

Je zcela na uživateli, kterou hru si zvolí. Každou hru lze hrát vícekrát, a je to také vřele vítané. Po dokončení hry dostane úživatel vyhodnocení, z kterého zjistí, jak je v odhadování věku úspěšný a jak si stojí v porovnání s ostatními hráči.

Stránka ukládá odpovědi uživatelů pouze za účelem vědecké studie, jejíž výsledky mohou být publikovány. Údaje zadané při registraci nebudou poskytnuty třetím stranám.